Χρυσές Νύχτες 2020

31 σκηνοθέτες, 28 ταινίες, 25 χώρες

Περισσότερες από 30 Ακαδημίες Κινηματογράφου απ’όλο τον κόσμο ξεχωρίζουν κάθε χρόνο μία μικρού μήκους ταινία από το σύνολο της εθνικής τους παραγωγής.

Η Ακαδημία César θέλησε να αναδείξει την ύπαρξη αυτών των ταινιών στη Γαλλία και διεθνώς μέσα από τις Χρυσές Νύχτες, μια εξαιρετική σειρά προβολών ταινιών μικρού μήκους, που έχουν βραβευθεί από τις Ακαδημίες των χωρών προέλευσης τους: César, Oscar, Bafta, Goya, Magritte, Ίρις.

Οι καλύτερες μεταξύ των καλύτερων! Μια μοναδική συλλογή που με αφετηρία τη σκοτεινή αίθουσα, λειτουργεί ως ταξίδι στην διαφορετικότητα των πολιτισμών του κόσμου και μας βοηθάει να ανακαλύψουμε ταλαντούχους και πολλά υποσχόμενους σκηνοθέτες.

Οι Χρυσές Νύχτες, φιλοξενούμενες κάθε χρόνο από Ακαδημίες Κινηματογράφου όλου του κόσμου, ταξιδεύουν σε μεγάλες πόλεις: Παρίσι, Αθήνα, Βουκουρέστι, Λισαβόνα, Μαδρίτη, Μεξικό, Ρώμη, Βιέννη και πολλές άλλες!

Πρόκειται για μια υπέροχη ευκαιρία για όλες τις Ακαδημίες Κινηματογράφου να εμπλακούν στην ενίσχυση της διεθνούς κινηματογραφικής ποικιλομορφίας και να συμμετέχουν, η κάθε μία με τον τρόπο της, σ’έναν διεθνή διάλογο μεταξύ πολιτισμών.

Στην Αθήνα, οι προβολές θα φιλοξενηθούν από το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας.

Σας περιμένουμε για ένα μαγικό ταξίδι σε όλο τον κόσμο, μέσα από τη μεγάλη οθόνη!

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα

29 - 30 Οκτ 2020

Είσοδος ελεύθερη | Απαραίτητη προκράτηση θέσεων

Auditorium Theo Angelopoulos - IFG

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΩΝ

Πέμπτη 29/10/2020 – 17:00 | Κρατήστε θέση
*οι κρατήσεις ξεκινούν μια ημέρα πριν από την εκάστοτε ημερομηνία προβολής

Freigang, του Martin Winter (Αυστρία, Γερμανία / 2019 / 35 min.)
Österreichischer Filmpreis καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Αυστρία)

Mia Donna, του Pavlo Ostrikov (Ουκρανία / 2018 / 16 min.)
Χρυσό Dziga καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ουκρανία)

Excess will save us, της Morgane Dziurla-Petit (Σουηδία / 2019 / 14 min.)
Guldbagge καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Σουηδία)

O Órfão, της Carolina Markowicz (Βραζιλία / 2018 / 15 min.)
Grande Otelo καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Βραζιλία)

Brotherhood, της Meryam Joobeur (Τυνισία, Καναδάς, Κατάρ, Σουηδία / 2018 / 25 min.)
Iris καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Κεμπέκ, Καναδάς)

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)“, της Carol Dysinger (Ηνωμένο Βασίλειο / 2019 / 40 min.)
BAFTA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ηνωμένο Βασίλειο), Oscar καλύτερης μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (ΗΠΑ)

Πέμπτη 29/10/2020 – 20:30 | Κρατήστε θέση
*οι κρατήσεις ξεκινούν μια ημέρα πριν από την εκάστοτε ημερομηνία προβολής

Suc de síndria, της Irene Moray (Ισπανία / 2019 / 23 min.)
Χρυσό Goya καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ισπανία)

La Nuit des sacs plastiques, του Gabriel Harel (Γαλλία / 2018 / 18 min.)
César καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Γαλλία)

Still working, της Julietta Korbel (Ελβετία / 2019 / 17 min.)
Swiss Film Award καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ελβετία)

En Flirt, της Zinnini Elkington (Δανία / 2019 / 43 min.)
Robert καλύτερης μικρού μήκους ταινίας μυθοπλασίας ή animation, άνω των 30 λεπτών (Δανία)

Daughter, της Daria Kashcheeva (Τσεχία / 2019 / 15 min.)
Magnesia Award καλύτερης σπουδαστικής ταινίας (Τσεχία)

Committed, της Lee Gilat (Ισραήλ / 2018 / 20 min.)
Ophir καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ισραήλ)

Ο Χειροπαλαιστής, του Γιώργου Γούση (Ελλάδα / 2019 / 22 min.)
Ίρις καλύτερης μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης (Ελλάδα)

Παρασκευή 30/10/2020 – 17:00 | Κρατήστε θέση
*οι κρατήσεις ξεκινούν μια ημέρα πριν από την εκάστοτε ημερομηνία προβολής

3 Generations 3 days
, της Hoi Ying Chu (Χονγκ Κονγκ / 2019 / 20 min.)
Χρυσός Ίππος καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ταϊβάν)

Arcángel, της Ángeles Cruz (Μεξικό / 2018 / 18 min.)
Αργυρό Ariel καλύτερης μικρού μήκους ταινίας μυθοπλασίας (Μεξικό)

Milk, του Yu-Jin Jang (Νότια Κορέα / 2019 / 24 min.)
Blue Dragon καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Νότια Κορέα)

She-pack, της Fanny Ovesen (Νορβηγία / 2018 / 18 min.)
Amanda καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Νορβηγία)

Pile poil, των Lauriane Escaffre & Yvonnick Muller (Γαλλία / 2019 / 21 min.)
César καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Γαλλία)

Matriochkas, της Bérangère Mc Neese (Βέλγιο / 2019 / 24 min.)
Magritte καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Βέλγιο)

The Egg, της Jane Cho (Αυστραλία / 2019 / 10 min.)
AACTA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Αυστραλία)

Entre sombras, των Alice Guimarães & Mónica Santos (Πορτογαλία, France / 2018 / 13 min.)
Sophia καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Πορτογαλία)

Παρασκευή 30/10/2020 – 20:30 | Κρατήστε θέση
*οι κρατήσεις ξεκινούν μια ημέρα πριν από την εκάστοτε ημερομηνία προβολής

Electric Swan, της Κωνσταντίνας Κοτζαμάνη (Γαλλία, Ελλάδα, Αργεντινή / 2019 / 40 min.)
Ίρις καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ελλάδα)

Heatwave, του Φωκίωνα Ξένου (Ηνωμένο Βασίλειο / 2019 / 7 min.)
Ίρις καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Ελλάδα)

Inverno, του Giulio Mastromauro (Ιταλία / 2020 / 16 min.)
David di Donatello καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Ιταλία)

Daddy and the Warlord, της Shamira Raphaela (Κάτω Χώρες, Λιβερία, Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής / 2019 / 53 min.)
Χρυσό Μοσχάρι καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Κάτω Χώρες)

Grandad was a romantic, της Maryam Mohajer (Ηνωμένο Βασίλειο / 2019 / 5 min.)
BAFTA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας animation (Ηνωμένο Βασίλειο)

Un air de Kora, της Angèle Diabang (Σενεγάλη / 2019 / 24 min.)
AMAA καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Σενεγάλη)

The Last Five Minutes of the World, του Jürgen Heimüller (Γερμανία / 2019 / 8 min.)
Lola καλύτερης μικρού μήκους ταινίας (Γερμανία)

Χρυσές Νύχτες 2020
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ
Xρησιμοποιούμε cookies για την καλύτερη εμπειρία χρήσης
Για περισσότερες πληροφορίες Όροι χρήσης